A CSODK 8 NAPJA
2006.12.20. 15:36
Mi a Chnuka? A Talmud erre gy vlaszol: "...Kiszlv 25-n ...amikor a grgk bementek a (jeruzslemi) Szentlybe, megszentsgtelentettk az ott lvõ gõ olaj kszletet.
Mi a Chnuka? A Talmud erre gy vlaszol: "...Kiszlv 25-n ...amikor a grgk bementek a (jeruzslemi) Szentlybe, megszentsgtelentettk az ott lvõ gõ olaj kszletet. s amikor fellkerekedtek a Chsmneusok s legyõztk õket (a grgket), kerestek, de nem talltak csak egy kis kors olajat, mely rintetlen volt s rajta a fõpap pecstje. Nem volt ebben a korsban csak annyi olaj, amely egy napra volt elg, de csoda trtnt s (a meggyjtott menra) nyolc napig gett. Egy vre r (kiszlv 25-t s az ezt kveto 8 napot) nnepnek nyilvntottk, hlaimval s dicshimnuszszal". (Sbt 21.) A zsid trtnelem tele van csodkkal. Ekkor is, egy maroknyi np elutastja a rknyszertett helln kultrt, nemet mond az erõszakos szekularizcira, vgl fellzad az nknyuralom ellen. Mtitjhu, a modiin-i pap s t fia, kztk Jehud (Jds), a Mkbeus - akik gyõzelemre vittk a zsidk szabadsgharct - nem szlettek hõsnek, csak a krlmnyek tettk azz õket. A csoda azzal folytatdott, hogy ennek a szabadsgharcnak a tanulsga 2000 v mltn is rezteti hatst, s nemcsak abban, hogy mindmig megnnepeljk, hanem annak szellemisge is. Blcseink az nnep szellemi rszt, a csodt - miszerint az egy napra elegendõ olaj 8 napig gett - emelik ki, ezt lltjk az emlkezs kzppontjba. Hiszen katonai veresgek, gyõzelmek a feleds homlyba sllyedhetnek, de a nyolc napig gõ Menra - melyet tbb, mint ktezer v ta minden vben meggyjtunk - ltvnya belevsõdik az emberi llekbe. Felvetõdik a krds, mirt mondjuk azt, hogy a csoda nyolc napig tartott, holott egy napra elg volt az olaj, teht a csoda csak ht napra vonatkozik? Ennek az a magyarzata, hogy egyltaln talltak olyan, nem megszentsgtelentett olajat, amit hasznlhattak, ez mr maga is csoda volt, s gy mr rthetõ a nyolcnapos nnep. Mint ltalban a zsid nnepek, ez is bensõsges, csaldi nnep, de van egy klnleges jellege. Ktelezõv teszi a csoda kzhrr ttelt (pirszum hnsz), ezrt a Menrt ki kell tenni az ablakba.
A SZENT LNGOK FNYNL Chnuka, a zsid szellemisg szabadsgharcnak nnepe, post biblikus, azaz a bibliai idok utni nnep. Ezt az nnepet, a Misna nem emlti, aminek tbb magyarzata is lehetsges. Az egyiket a zsid nnepi szoksokat magyarz gyûjtemnyben tallhatjuk. Ezt a magyarzatot egybknt Chtm Szfer, neves pozsonyi rabbi adja, aki szerint Jehud, a Fejedelem, a Misna szerkesztoje, Dvid kirly leszrmazottja volt, a Chsmoneusok pedig, akik a szr-grg elnyomk elleni felkelst vezettk - s ksõbb dinasztit is alaptottak - levitk voltak, akik nem tartoztak az uralkod Jda trzshz. Ilyetnkppen Jehud, a Fejedelem, trnbitorlknak tekintette õket, s gy tett, mintha nem is lteznnek. Ez persze nem von le semmit a Chnuka, mint nnep, fontossgbl, s a szabadsgharc jelentõsgbõl.
* * *
Mtitjhut s fiait, a zsid szabadsgharc hõseit, Chsmneusoknak nevezi a hagyomny. Mibõl ered ez az elnevezs? Kimchi, a zsoltrokra rott kommentrjban azt lltja, hogy ez a nv a Chsmnim szbl ered, jelentse "tiszteletteljes nagyurak". Msok szerint ez nem ms, mint egy sszetett sz, ami a vallsldzs idejn hasznlt szavakbl s fogalmakbl tevõdik ssze. Msok azt hangoztatjk, hogy Mtitjhu fõpap nagyapjt Chsmonjnak hvtk. A legsszerûbb magyarzat szerint a fõpap csaldja egy - a Jehud trzsnek terletn tallhat - Chsmon nevu vrosbl szrmazott. Ezt a helysgnevet Jsu knyve is emlti (15:27.).
* * *
Chnukakor, a gyertyagyjtst kvetõen, klnbzoõtrsasjtkokat szoktak jtszani, nha krtyznak is. Ez mg olyanoknl is elofordul, akik egybknt a jtkot felesleges idotltsnek tartjk, mert elvonja õket a tanulstl. J. L. Mjmon rabbi szerint ez a szoks onnan eredhet, hogy a grg elnyoms idejn Jeruzslemben sokan lveztk a grg kultra megjelenst. A Mkbeusok knyvben is megtallhat annak lersa, miszerint a grgk stadiont ptettek, s a zsid ifjsgot tantottk-knyszertettk az olimpiai jtkokra. A Chsmoneusok gyõzelme utn a knyszertõ trvnyeket hatlyon kvl helyeztk, de emlkeztetõl szokss vlt az egykori grg trsasjtkok imitlsa.
* * *
A gesztinai rebbrõl, reb Jechil Meir Lifschitzrol, mesltk, hogy ifjkorban meg akart tanulni sakkozni. Azonban, amikor megtudta, hogy a jtk szablyai szerint, ha valaki egyszer mr lpett, az nem gondolhatja meg magt s nem lphet vissza - kijelentette, hogy ez nem neki val. Mindezt pedig azzal indokolta, hogy nem zsidnak val dolog, ha nem lehet megbnst tanstani s megtrni, azltal is, hogy az ember visszacsinlja, amit helytelenl tett...
* * *
Reb vrahm Jsua Hesl, az aptai cdik - akit a "zsidk szerelmesnek" is neveztek - egy zben a Chnuka-gyertyk meggyjtsa utn kiment a szabadba, majd mikor visszatrt nagyon szomornak tûnt. Egy idõ mlva ismt kiment, de amikor visszajtt, ezttal mr nagyon rlt s egsz valjn a vidmsg lett rr. Hvei kvncsiskodsra elmondta, mi trtnt: - Elsõ zben, amikor kimentem s tekintetem Mezibus fel vetettem, azt lttam, hogy a zsidk mr felltk az egsz "prnszt" (meglhetst), amit Ros Hsnkor az gben elrendeltek nekik. Arra gondoltam, hogy most mg csak Chnuka van, s mris a nyakra hgtak az egsz vi meglhetsknek. Mi lesz ezutn? Ettõl nagyon elszomorodtam. Ksõbb ismt kimentem, felnztem megint az gre, arra gondolvn, htha az elsõ alkalommal nem lttam jl. s valban, nem tvedtem, de aztn rjttem, hogy tavaly is ugyanez volt a helyzet, s a j Isten mgis adott a zsidknak egsz vben enni. Ettõl aztn megnyugodtam, mert biztosan az idn is ugyangy lesz.
* * *
Az albbi trtnetet a szentletû kozsnitzi Mgid, reb Jiszrl, mondta el egy alkalommal hveinek: - 7-8 ves koromban az astrovcai reb Jechezkl jesivjban tanultam. Gyakran fordult elõ, hogy mg jszaka sem hagytam abba a tanulst, egyedl ltem a teremben s csak tanultam, tanultam. Chnukakor apm nem engedett a tanhzba menni, attl flvn, hogy a tbbi hasonl kor fiatallal esetleg krtyzni fogok. Otthon nem tudtam tanulni, mivel oly szegnyek voltunk, hogy nem tellett mg gyertyra sem, gy meggrtem apmnak, hogy elmegyek a jesivba, meggyjtok egy kis gyertyt, s ha az leg, hazamegyek. Az gieknek azonban gy ltszik, nagyon tetszett az n tanulni-vgysom, s a kis gyertyval, a chnukaihoz hasonlan, csoda trtnt. Nevezetesen az, hogy kt-hrom ra helyett egsz jjel gett. Apm persze biztos volt benne, hogy n a fikkal jtszom ilyen sokig. Reggelfel, amikor hazamentem, apm nagyon mrges volt, s se sz, se beszd jl elvert. Ennek ellenre nem szltam egy szt sem, mert inkbb eltûrtem a verst, mintahogy a Trt, mint kifogst emltsem meg, pedig apm biztosan elhitte volna, hogy igazat mondok, hisz sosem hazudtam neki.
* * *
A dinovi Reb Cvi Elimelech, akit fõmûve utn "Bn Jiszchr"-nak (Jiszchr fiainak) neveznek, egyszer elutazott mesterhez, a lublini "Ltnok"-hoz, Jkov Jicchk Horovitzhoz. tkzben azon tprengett, vajh melyik trzsbõl is szrmazik Jkob fiai kzl. Amint a klnfle lehetõsgeket latolgatta, hirtelen eszbe tltt, hogy Chnuka tjkn mindig valami fennklt rzs kerti hatalmba, egy kellemes, des-bs hangulat, ami egyttal fokozza a szentsg rzst is. Nem lehet - morfondrozott - hogy ez azrt van, mert a Chsmneusoktl szrmazom, hiszen nem vagyok kohanita. Akkor meg honnan ez az rzs? Megnyugodva gondolt arra, hogy most gyis tallkozik a Mesterrel, õ biztosan megtallja erre a helyes vlaszt. Megrkezvn a Ltnok hzba, mg mielõtt egy szt is szlhatott volna, a Ltnok a kvetkezõ szavakkal fogadta õt: - Tudd meg, te Jiszchr trzsbõl szrmazol (akik rstudk s brk voltak). Annak pedig, hogy Chnukakor szent rzs tlt el, az az oka, hogy te annak idejn - vagyis a lelked - br voltl a chsmneusok trvnyszkn. Ez volt az oka annak is, hogy a dinovi cdik knyvnek a Bn Jiszchr nevet adta.
* * *
A ziditsovi Jichk-jzik hzban igen szegnyesek voltak mind a btorok, mind az ednyek, a hasznlati trgyak. Ami ezst tallhat volt a hzban, azok kizrlag szent clokat szolgltak. Az sszes ezsttrgy nem llt msbl, mint egy Chnuka-gyertyatartbl, nhny szombat-gyertyatartbl, egy szombat kimenetelekor - illatos fûszer cljra - hasznlatos ezst szelencbõl, valamint egy ezst zsebrbl, melyen a szmokat hber betuk helyettestettk. Trtnt, hogy egyik gazdag hve sorsolson egy ezst asztalkt nyert, amit elvitt ajndkba a cdiknak. Az nem akarta elfogadni, de fia rbeszlte, s azzal gyõzte õt meg, hogy micve cljra fel lehet hasznlni; Chnukakor erre az asztalra helyezhetik a Menrt, miltal teljesthetik a micvk "megszpts"-nek ktelessgt. Ezzel az indokkal vgl elfogadta az ajndkot, de az asztal egsz vben a fia laksn volt, õ kizrlag Chnukakor hasznlta azt.
* * *
Reb Jichk jzik, a ziditsovi cdik finak apsa, a sztrettini reb brahm - szintn ismert cdik - hossz idõt tlttt el a Chnuka-gyertyk gyjtsval, az ezt kvetõ neklssel. A võ ezt nem egszen rtette, mert apjnl azt ltta, hogy az mindssze egy negyed rt tlt el az egsz szertartssal. Ezrt megkrdezte apjt, hogy is van ez? - Valjban ksz csoda - magyarzta apja - hogy amikor meggyjtom a Chnuka-gyertykat nem gek el velk egytt. Te pedig azt akarod, hogy rkig tegyem ki magam letveszlynek?...
* * *
Chnukakor szoks a gyerekeknek pnzt adni, hogy ezzel is sztkljk õket a Tra-tanulsra. Egyszer a radzini rebbnek Chnukakor kellett a fogt kihzatnia, de az orvos nem akart tõle pnzt elfogadni. Azt mondta, vegye gy a rebbe, hogy ez az õ Chnuka-geldje, amit gyis illett volna adnia. A rebbe beleegyezett, de hozztette: - Aztn nehogy elmesld ezt a hveknek, mert attl tartok, hogy j nhnyan akadnnak, akik inkbb kihznk a rabbinak egy fogt, minthogy Chnuka-geldet adjanak. . .
Mit mond a Hlch? Ez az egyetlen nem bibliai eredetû nnep. 1. Az nnep nyolc napig tart. Ezalatt minden nap gyertyt gyjtunk, mghozz minden nap eggyel tbbet. ltalban sznes faggy- vagy viaszgyertykat hasznlnak, de pl., a chszidok az olva-olajat rszestik elõnyben, ezzel is emlkezve a Szently kis olajkorsjra. A gyertyagyjtst klnleges mdon vgezzk, a gyertykat nem kzvetlenl, hanem a kisegtõ, az n. "smesz"-szel gyjtjuk meg. A gyertykat mindig az est belltakor kell meggyjtani. 2. Szoks a gyertykat az ablakba kitenni - az utbbi vekben gyakoriv vlt a kzterleteken val, nagymretû Chnuka-kandellberek fellltsa - hogy az egykor megtrtnt csodt kzhrr tegyk. 3. Chnukakor olajban slt pogcst szoktak enni, ezltal is emlkezve az olaj ltal ltrejtt csodra. 4. Minden nap elmondjuk a hlaad Hll zsoltrciklust a 18 ldsban (Smon eszr) s az tkezs utni imban betoldjuk a Csodkra (l hniszim) imt, amelyben dihjban, a chnukai trtns van lerva. 5. A Chnuka alatt nincs ktelezõ munkasznet. Rendszerint az alatt a kb. fl ra folyamn, amg gnek a gyertyk, nõk nem szoktak munkt vgezni. 6. Pnteki napon a Chnuka-gyertykat a pnteki gyertyk elõtt kell meggyjtani s gyelni kell arra, hogy a szombat bellta utn legalbb mg egy fl rt gjenek. Szombaton pedig a szombat kimenetele, a Hvdl ima elmondsa utn, gyjtjuk meg. A Hlch szerint, akinek nincs pnze Chnuka-gyertyra, az akr menjen el kregetni, mert sok ms micvt - jobb hjn - gondolatban is meg lehet tartani, de a Chnuka csodjt csak valsgos gõ lnggal.
|