nnepek : SZUKKOT - STOROS NNEP |
SZUKKOT - STOROS NNEP
rta: Naftali Kraus 2007.09.28. 05:49
SZUKKOT - STOROS NNEP
A CHSZID LEGENDA TKRBEN
* Az nnepi csokor jelentosge * Az isteni stor Jeruzslemben * rmnk vadjn * Az apagyilkos s a stordsz * A nadvornai szukka s a br * Furcsa vendg a storban * Elõkelõ vendgek (uspizin) a storban * A rebecen leharapta az etrog dudort * A lra mondott lds * A "nagyap" s a fldrajz * A frge samesz esete * Mirtuszg - a temetõbõl... * Az elhappolt etrog * Figyerek egy etrogrt * Mit mond a Halacha?
Az nnepi csokor jelentõsge Zsid szoks, hogy Jom Kippur kimenetele utn, alighogy ettnk valamit, elkezdjk az nnepi strat - a Szukkt - pteni, hogy meglegyen a kt nnep kztti folyamatossg. A zsidsg gyakorlsban nincs egy percnyi sznet sem, alighogy befejeznk egy micvt, mris itt a kvetkezo. Nincs lgres tr... "s vegyetek magatokhoz az elso napon dszfnak gymlcst, plmagakat s suru lomb fnak s fuzfnak a gallyt, s vigadjatok az rkkval, a ti Istenetek szne elott ht napon t" (Leviticus 23,40). A Szukkot, a Storos nnep, egyike a hrom zardoknnepnek, mely a zsidsg legvidmabb s legsznesebb nnepe, amelyen vigadni - micve-parancsolat. Klnsen kt dolog jellemzo r, az egyik az nnepi csokor, a msik pedig az nnepi stor, melyet a szabad g alatt lltanak fel. A csokor ngyfajta nvnybl (rb minim) ll: etrog (citrusgymlcs); lulv (plmag); hdsz (mirtuszg); rv (fûzfag). Minderre az nnep alatt naponta ldst mondunk s a Hosnn-krmenetben krbevisszk (innen ered a hozsnn kifejezs). Az nnepi stornak szimblikus jelentse van. Blcseink szerint a storban val laks emlkeztet bennnket az egyiptomi kivonulsra, amikor is oseink, a 40 vi pusztban val vndorls sorn, strakban ltek.
* * *
Az nnepi csokrot ad nvnyek jelentosgrol Blcseink sokat rtekeztek. Egy ismert midrsi ttel a ngy klnbzo fajta nvnyt Izrael fiainak klnbzosgvel veti ssze, miszerint: - az Etrog is olyan, mint a zsidk. Amint az etrognak ze s illata van, gy vannak zsidk, akikben megtallhat mind a Tra, mind a jcselekedetek... - a Lulv is olyan, mint a zsidk. Amint a lulvnak, azaz gymlcsnek, a datolynak, ze van, de illata nincs, gy vannak zsidk, akikben van Tra-tuds, de nem tnnek ki jcselekedetekkel... - a Hdsz is olyan, mint a zsidk. Ahogy a mirtuszgnak van j illata, de nincs ze, gy vannak zsidk, akik j cselekedeteikrol ismertek, de nem tanultak Trt... - az rv is olyan, mint a zsidk. Amiknt a fuzfagnak nincs sem ze, sem illata, gy vannak zsidk akikben sem a Tra, sem j cselekedetek nem tallhatk meg... S erre mondja az rkkval: kttessenek egy csokorba, gy kiegsztik egymst... (Midrs Leviticus Rbb).
* * *
Trtnelmnk sorn gyakran volt olyan helyzet, hogy az nnepi csokor - klnsen az etrog - beszerzse nagy nehzsgekbe tkztt, s nem egyszer komoly ldozatok rn sikerlt csak. Moldova Gyrgy, "A Szent Imre-indul" c. knyvben rja le, hogyan szerzett a pesti Niszel vendglos 1943 oszn "nagy titokban, hallos kockzattal ngy etrogot Prizsbl, kettot kapott Budapest, egyet Niszel szlovrosa Nagyvrad, s egyet Ds." "Tzezer pengobe kerlt egy etrog"...
Az isteni stor Jeruzslemben A Flelmetes Napok komor hitatt kvetoen az emberek nagy rmmel nneplik a Szukkotot, amikor otthagyjk lland laksukat, hogy egy hetet egy olyan storban tltsenek, amely j, ha egy szlfuvallatra ssze nem dol. S ennyi elg is a micvhez. Olyannyira knnyu ez a micve, hogy - Blcseink elbeszlse szerint - egy zben mg a nem-zsidk is megirigyeltk. me a trtnet. Az idok vgn - mondjk a Talmud blcsei - jnnek majd a vilg npei, s a zsidk mellett, ok is krik a jussukat a tlvilgi dvssgbol. Mondja nekik az rkkval: aki szombat elott szorgoskodott (vagyis eloksztette magt a tlvilgi letre) az ehet szombaton is (magyarn: mindenki azt eszi, amit foztt magnak). Vilg Ura - rvelnek majd - a zsidknak adtad a Trt, nem neknk, mirt kred rajtunk szmon a meg nem tartst? Mit tehettnk volna? Mi hborztunk, vrosokat ptettnk, pnzt vertnk, s mindezt azrt csinltuk, hogy a zsidk nyugodtan s zavartalanul foglalkozhassanak a Trval! s klnben is, Vilg Ura, ha mr errol van sz, a zsidk mindg megtartottk a Trt? Erre az rvre nehz a j Istennek vlaszolni, ezrt azt mondja a panaszkodknak (akik krik, hogy most, visszamenoleg kapjk meg a Trt, s grnek mindent... ) na, jl van, van egy kis knnyu micvm, a Szukk, a stor, menjetek s tartstok meg. Mennek is, mindegyik pt magnak egy strat a hza tetejre. Mire azonban kisttt a nap, s meleg lett, mindegyik jstetu storlak otthagyja, s elmenekl, mintha sose lett volna ott... (vod Zr 3-4 alapjn.)
* * *
Mirt csinljuk a strat Jom Kippur utn? - teszi fel a krdst a Midrs. "Azrt, mert Ros Hsn, az tlet napja, amikor az rkkval trvnyt l a vilg npei felett, Jom Kippurkor pedig megpecsteli azt. Na mr most, nem tudjuk, mi az tlet, akr szmuzetsre is tltethettnk. Ezrt csinlunk strat, s szmzetnk laksunkbl, mert az rkkval ezt olyb veszi, mintha rsznk lett volna a babilniai szmzetsben... (Pszikt d'rv Khn 29). rdekes mdon a Szukkot nnepnek jutott a legnagyobb szerep az eljvendo, az igen htott Messisi korban. Szukkot elso napjnak Mftr imjban olvassuk fel Zechrj (Zakaris) prfta apokaliptikus jvendolst az idok vgrol, miszerint a vilg npei nagy harcot vvnak egymssal Jeruzslemben, s mindenki, aki ezek utn letben marad, elismeri az rkkval mindenhatsgt. Ezutn pedig a npek elzarndokolnak Jeruzslembe, hogy ott megnnepeljk a Szukkot nnept. (Zehrj 14,16-17.) A Zsoltros knyvre rott Midrsban szerepel ez a vers: "Ismert az rkkval Jdeban, s Izraelben nagy a neve. s vala Slemben (Jeruzslemben) stra, s lakhelye Cionban..." (Zsoltrok 76,2-3). Mit jelent az, hogy "stra Jeruzslemben?" Mr a vilg teremtsekor - mondja a Midrs - az rkkval ott Szukkt ptett magnak, s abban gy "fohszkodott": br gy lenne, hogy fiaim (mrmint a zsidk) szt fogadjanak nekem s ne kelljen lerombolni a Szentlyt... Miutn pedig a sok vtek miatt a Szently mgis rombadolt, az rkkval gy "fohszkodott": vajha eltnne a rossz sztn, mely bunbe viszi fiaimat, ok pedig megtrnnek, hogy siettethessem a Szently felptst. (Sohr Tov 76.)
rmnk vadjn Szukkot - a mr emltetteken kvl - egyben a Betakarts nnepe is. A fldmuves np igazn akkor tud rlni s vigadni, ha egsz vi munkjnak eredmnyt, a betakartott termst mr a magtrban, szruben vagy hordkban tudja. Ehhez trsul mg, hogy most mr felmehet Jeruzslembe, a szpsges fovrosba, a szent vrosba, ahol klns lmny vigadni. Pedig nagyon sokan tartzkodtak ez ido tjt ott, de a Misna szavai szerint "soha nem mondta senki, hogy szuk nekem a hely Jeruzslemben". s nem voltak kicsapongsok sem, mert ettol megvdtk oseinket a Tra trvnyei. Eredeti forrsokbl tudjuk, hogyan zajlottak le ezek az nnepsgek, hogyan s miknt gylekeztek a klnbzo vidkek lakosai, milyen zenei ksrettel vonultak, hogyan fogadtk a kvlrol jvoket. Tudjuk, hogy Szukkot minden napjn egy sereg ldozatot mutattak be a Szentlyben, tbbek kztt hetven krt - a vilg hetven npnek lelkidvrt knyrgve. Ezen kvl minden ldott nap megtartottk a Vzmerts - bt Hsov - nnepsget is. Ennek a szoksnak az eredete a prftai vers "s mertsetek vizet ujjongva" (Jesj 12,3). Szukkot flnnepnek minden napjn a Szentlyben vizet ntttek az oltrra - az lds jelkpeknt. A szadduceus szekta - a fenti prftai verset - msknt rtelmezte, gy papjuk a vizet nem az oltrra, hanem sajt lbra nttte. Blcseink lltottk, hogy "aki nem ltta a Vznts nnepsgt Jeruzslemben, az nem tudja, mi az igazi vigassg, s aki nem ltta Jeruzslemet fnykorban, annak fogalma sincs, milyen is egy gynyrusges, szemet gynyrkdteto vros". Ehhez mg hozzteszik, hogy nemcsak szellemiekben kell kifejezsre jutnia az rmnek, hanem a mindennapi letben is, ezrt a frfiakat hsbl s borbl ll - nnepi lakomval, a noket pedig kszerrel s szp ruhkkal kell megrvendeztetni. (Pszhim 109.)
Az apagyilkos s a stordsz A haszid cdikok, erev Szukkotkor - amint az a szent r'i (Askenzi Jichk Lurja) knyveiben rva vagyon - a szoksosnl tbb cedkot (adomnyt) adnak s fokozottabban gyakoroljk jtkonysgukat. A cdikok ilyenkor erejkn fell adakoznak s gyakran sikerl hveiket is magukkal ragadni. Ezzel kapcsolatban is sok trtnetet jegyeztek fel. A lechovitsi reb Mordechj mg Jom Kippur elott nagy mennyisgu deszkt gyujttt ssze, hogy amikor eljn a Szukkot ptsnek ideje, (klcsn)adja a vros szegnyeinek, legyen nekik is mibol felpteni a strat. Egy alkalommal mr mindent sztosztogatott, amikor egy szegny snta suszter jtt hozz, aki ismerte a cdik szokst, de annak mr vgkpp nem volt mibol adnia. A suszter hzrl-hzra jrva prblt egy kis deszkt szerezni, hogy valahogy mgis teljesteni tudja a storpts micvjt - de nem jrt szerencsvel. Ltta ezt a rebbe, s srvafakadt a szegny suszter hibaval fradozsa miatt, majd felkiltott: - Vilg Ura! Lthatod, hogy fiaid mily odaadan prbljk betartani parancsolataidat. Ez a szegny ember is mennyi fradtsggal igyekszik eleget tenni a micvnek. Nzz le rnk, Uram, Teremtom s knyrlj meg rajtunk, ldd meg npedet s terjeszd ki rjuk vdo stradat! Amint fohszt befejezte, hirtelen eszbe jutott, hogy a padlson maradt egy pr szl deszka. Samesznak meghagyta, hogy szaladjon a suszter utn s adja oda neki s mindjrt segtsen is felpteni a Szukkt.
* * *
Reb Chjjim, a cnzi cdik, mindig nagyon sok cedkt adott, azaz sok pnzt osztott szt a szegnyek kztt. Mg hza npe igen szuksen lt, o minden fillrjt jtkonysgra fordtotta. Ez a szoks Szukkot elott mg fokozottabban nyilvnult meg nla, mert ha pp nem volt pnze, kpes volt klcsnket is felvenni, akr zlog ellenben is. Egyik fia meg is krdezte tole: - Apm, n nem lttam egyetlen szent knyvben sem, hogy akkor ktelezo cedkt adni, ha mr a csald nlklz. Megharagudott a cdik a fira s azt mondta neki: - Csodlkozom, hogyan lehet az n fiam ilyen "apagyilkos"! Jl tudod, hogy apdban nincs se Tra, se Istenflelem, mindssze egy csppnyi cedke, hajlandsg jtkonysgot gyakorolni. Ezt is el akarod tolem venni? Egy msik ilyen alkalommal, amikor mr minden pnzt sztosztott; reb Chjjim fiai knytelenek voltak klcsnt krni, hogy sajt magukna is tudjanak stort lltani s feldszteni. Este, amikor a rebbe bement a nnepi storba azt mondta: - Az emberek a strakat mindenfle szp s drga dszekkel kestil Nlam ez nem gy van. Az n Szukka-dszem a cedke, a jtkonysg. E a stor igazi dsze.
A nadvornai szukka s a br A nadvornai br nagy antiszemita hrben llott. Szukkot nnepe elott vrosban jrvny trt ki, s a hatsgok mindenkit a tisztasgi elorsol betartsra szltottak fel, hogy megakadlyozzk a jrvny terjedsi A szentletu reb Mordechj, nem trodve a jrvnnyal - szokshoz hven - nagy strat lltott fel az udvarban. A br, tudomst szerezvn errol, ktelezte a rebbt, hogy bontsa le a strat, mivel azt jogtalanul ptette fel. Amikor a rebbe nem tett eleget a parancsnak, rendorket kldtt r, de azokkal is kzlte, hogy nem azrt ptette, hogy most lebontsa. Mikor a rebbe az idzsre sem ment el a brhoz, az knytelen volt maga felkeresni, hogy rvnyt szerezzen parancsnak. Slyos bntetssel fenyegette meg a rebbt, ha nem bontja le azonnal a strat. - Vedd tudomsul - mondta ekkor a rebbe - az n nagyapm a premislni szent rabbi Meir volt... - Mit rdekel engem a nagyapja - dhngtt a br - azonnai rombolja le azt a vityillt. Vgeztem. A rebbe megismtelte, amit a nagyapjrl mondott, majd arra krte a brt, ljn le, s hallgasson meg egy rdekes trtnetet. A br - megunvn a vitt - hajlandnak mutatkozott lelni, hogy vgighallgassa a rebbe trtnett: lt egyszer egy ppa, kinek tz fia volt. Szp, magas, egszsges volt mind a tz, sudrak, mint a cdrusfk. Ennek a ppnak volt egy nagy gymlcsse, szebbnl szebb fkkal, melyeken finomabbnl finomabb gymlcsk teremtek. Gondolt egyet s elhatrozta, hogy a gymlcss mellett virgokat is ltet. Ehhez viszont ki kellett vgnia nhny ft, hogy helyet csinljon a virgoskertnek. Alighogy bevgezte a virgok ltetst, fiai vratlanul s egymsutn valamilyen titokzatos betegsgbe estek. A legkisebb kivtelvel mindegyikojk meghalt, s gy tunt, az sem kerlheti el sorst. A ppa mindent elkvetett, hogy megmentse legalbb a legkisebb fit, elhozatta a legjobb orvosokat, s mg kuruzslkhoz sem tallott fordulni. Mikor minden erofesztse hibavalnak bizonyult, azt tancsoltk neki, utazzon el a premislni rebbhez, aki csodatevo hrben llt, htha o kpes lesz valamit tenni. Amikor a rebbe vgighallgatta a trtnetet, azt mondta neki: - Szp gymlcssd volt, tele szp, egszsges fkkal, de neked virgos kert kellett, ezrt kivgattad Isten fit. Ezrt Isten kivgatta a te fidat, "mert az ember a mezo fjhoz hasonlt" (Deut. 20,19). Mivel azonban idejttl s mg nincs minden veszve, grem neked, hogy legkisebb fiad megmenekl s letben marad. s a premislani rebbe imdkozott, hogy az Isten gygytsa meg a ppa fit, hogy ezltal is megszenteltessk neve a vilgban. Imja meghallgatsra tallt, a fi letben maradt s azta meglett ember lett. - Most pedig - fejezte be trtnett a rebbe - tudd meg, hogy ez gyerek, a ppa legkisebb gyereke, te vagy. Ezekutn, krdem n, ezt rdemlem toled; amirt a nagyapm megmentette az letedet? Amikor a rebbe az utols szt is befejezte, a br a lbai el vetette magt, s megrendlsben csak dadogni tudott: - Bocssson meg nekem, rabbi r. Valban minden gy trtnt, ahogy elmeslte. ptsen annyi strat, ahnyat csak akar, nem lesz egy szavam se. A rebbe megbocsjtott, a br pedig bkben tvozott.
* * *
Szukkotkor - az elorsok szerint - kizrlag a storban lehet enni s inni, kivve ha esik az eso. Ez pedig azrt van gy, mert "aki szenved (mictr) az mentesl a Szukka parancsolattl". A haszidok azonban rendszerint nem lnek ezzel a knnytssel, akkor is a storban tkeznek, ha zuhog az eso. Errol a tmrl is sok trtnet forog kzszjon: Reb Fisl, a sztrikovi rebbe, akkor is a storban evett, ha gy esett, mintha dzsbl ntenk. Megkrdeztk tole, mirt viselkedik gy, hiszen egyrtelmuen el van rva, hogy ilyenkor be kell menni a hzba, s "mindenki, aki fel van mentve a Szukk parancsai all s nem l a felmentssel, az nem kap jutalmat ezrt s kznsges ficknak szmt..." (Sulchn ruch). A rebbe megvonta vllt, s kzlte, hogy inkbb legyen "kznsges fick", csak lhessen a storban...
* * *
Hasonlkpp vlekedett az izsbitzi rebbe, reb Mordechj Jzsf Leiner, is. - Attl fgg, mitol szenved jobban az ember - szokta volt mondani, hiszen a felments oka a "szenveds" (mrmint az esotol). Na mr most, ha valaki jobban szenved attl, hogy nem teljestheti a Szukk parancst, akkor kteles a storban akkor is lni, mikor esik az eso.
* * *
A kocki reb Mendele szintn a storban lt akkor is, ha esett az eso. Ezt o gy magyarzta meg: - Egy zsid, aki kpes rzkelni az nnepi storban, hogy esik az eso s ettol szenved - az ilyen zsid valban nem rdemes arra, hogy a storban ljn...
Furcsa vendg a storban Egyszer volt... egy Szukkot eltti napon, az aptai brahm Jsua Hesl hzban egy fillr nem sok, de annyi sem volt tallhat. Felesge ezrt szomoran, lbetett kzzel lt otthon, hiszen nem volt mibol bevsrolni s az nnepre felkszlni. A rebbe mentegette magt elotte, mondvn, hiszen o mindent elkvetett, ptett egy szp Szukkt is, hogy a micvt betarthassa. Minden tovbbi a j Isten hatalmban van. Ezzel elvonult a Tanhzba s ott tlttte egsz napjt. Dlfel egy gazdag zsid trt be a rebbe hzba. Arra krte a rebecent, hadd tlthesse az nnepet hzukban, mivel mr nem rne haza az nnep bejvetelig. A krs hallatn a rebecen srvafakadt s szomoran mondta a jvevnynek: - Uram, rmmel tennk eleget megtisztelo krsnek, de nzze, hzamban egy falat ennival nincs, s nem is tudtam semmit kszteni az nnepre. Nincs se hs, se bor, se kalcs, se hal - semmi. Mg szraz kenyr sincs. Ha legalbb gyertyk lennnek az nnep tiszteletre fakadt jbl knnyekre az asszony. - Ha csak ez a baj, nincs semmi gond - szlt az ismeretlen vendg. Krem fogja ezt a pnzt, s vegyen meg mindent, amire az nnephez csak szksg van. s ne fukarkodjk a kiadsokkal! Ezzel tnyjtott a rebecennek ngy arany duktot. Az boldogan sietett a piacra, ahol bosgesen bevsrolt az nnepi vacsorhoz. Estefel a vendg elment a templomba imdkozni. A templombl kijvet odalpett a rebbhez, most ot krvn, hogy hvja meg az nnepi vacsorra. A rebbe szgyenkezve vallotta meg az idegennek, hogy neki sincs mit ennie. Ezzel elbcsztak egymstl, a rebbe indult hazafel, az idegen pedig messzirol kvette ot, hogy ne vegye szre. Amint a rebbe a magaksztette stor el rt, felshajtott: - Stor, stor! Megtettem mindent, amit csak tehettem. Szpen feldsztettelek, ahogy illik s most mgis szgyenlek bemenni. Deht mgiscsak be kellett mennie, s amikor kinyitotta az ajtt meglepetssel ltta a tertett asztalt, a kalcsot a terto alatt, a tlban illatoz halat s az go gyertykat. A rebecen s az egsz csald mosolyogva dvzltk s kvntak neki j nnepet. A rebbe egy szval sem krdezte honnan kerlt elo mindez, hanem o is j nnepet kvnt mindenkinek, majd elvgezte a kiddus szertartst. Meglepetssel tapasztalta ugyan, hogy a vendg is ott l kzttk, de erre sem szlt egy szt sem. Vacsora utn a rebbe felshajtott s azt mondta: - A j Isten kldtt nekem nnepre valt, de honnan veszek etrogot s lulvot, ami nlkl elkpzelhetetlen az nnep? - Van egy szp s kser etrgom - szlalt meg ekkor a vendg - meg egy szp, egyenes lulvom is. Az aptai cdik annyira megrlt ennek a vratlan fordulatnak, hogy tlelte vendgt s tncraperdlt vele. Reggel a rebbe anlkl ment el a templomba, hogy rdeklodtt volna vendge kiltrol. Mire hazajtt, a vendg haldoklott s nhny ra mlva rkre le is hunyta szemt. Ez ido ta szoks az aptai cdik leszrmazottainl, hogy minden vben, erev Szukkotkor, mcsest gyjtanak az egykori rejtlyes vendg emlkre, akirol senki nem tudja - csupn sejti - hogy ki volt.
* * *
Reb Lvi Jichk, a berdicsevi cdik, arrl (is) nevezetes volt, hogy strba nem a hitkzsg elokelosgeit, Talmud-tudsokat, gazdagokat hvott meg, hanem egszen egyszeru ismeretlen zsidkat. Az emberek kvncsiak voltak, mirt pont ezek trsasgt keresi, mire o ezt a magyarzatot adta: - Amikor az idok vgn eljn majd a Messis, meg fogjk hvni a cdikokat abba - a legendsan hres - storba, amit a Leviatn borbol (lsd jegyzetek) ksztettek. n, Lvi Jichk, nagyon szeretnk majd a meghvottak kztt lenni, s amikor megprblok besurranni, megllt az ajtnll angyal s megkrdi: Hogy jssz te ahhoz, hogy egyszeru ember ltedre befurakodj a cdikok s vilgnagysgok kz? Erre a krdsre pedig azt fogom vlaszolni, hogy n, a sajt stramba mindig egyszeru embereket szoktam meghvni s sosem szgyeltem trsasgukat...
* * *
Annakidejn - nem gy, mint ma Izraelben - nem tudott minden csald sajt strat lltani, ezrt tbb csald tkezett egytt a kzs storban. A gazdagok akkor is megtehettk, hogy kln struk legyen, de ok meg nem engedtk, hogy abban szegnyek ehessenek. Reb Mose, a kobrini cdik, erlyesen ostorozta az ilyeneket, s a Talmudot szokta idzni, rluk szlva: - Amikor az rkkval - az idok vgn - prbra akarja tenni zsau fiait, hogy hajlandk-e, kpesek-e betartani a Trt - azt mondja nekik, tartsanak be egy "knnyu micvt". Ez pedig legyen a Szukk, az nnepi stor... erre mennek, s mindegyik pt egy-egy strat "hza tetejn". Hogy mirt a hza tetejn s nem a hz mellett, a fldn? Azrt - magyarzta a rebbe - mert biztostani akarjk, hogy "illetktelen" szemlyek, netn nincstelen emberek, ne tudjanak az o "sajt" strukhoz frkozni. A talmudi trtnet gy folytatdik, hogy zsau fiai ptenek ugyan strat, mert az valban egy knnyu micve, de amikor erosen st a nap, s nagyon felmelegszik, akkor "felrgjk strukat s kimennek belole". (vod Zr 3-4.) Reb Zvi-Hirs Horovitz, nmi humorral, idzi az "Akkor rvendenek majd az erdo fi" zsoltr-verset - majd magyarzatot is fuz hozz: Amikor a fk azt halljk, hogy a vilg npei mind magukra vllaljk a Szukk parancst - nagy flelem fogja el a oket. Hiszen ha mindenki strat pt, akkor arra a vilg minden fja kevs lesz. De midon meghalljk, hogy "felrgjk a strat..." - megnyugszanak s "akkor rvendenek majd az erdo fi".
* * *
rdekes krdst tett fel egy haszid rebbe a Szukkottal kapcsolatban. - Hogy van az, hogy Peszch elott a hitkzsgekben mindent elkvetnek annak rdekben, hogy a szegnyeknek legyen mit ennik a nyolcnapos nnep sorn. Ugyanakkor, Szukkot elott - ami egy nappal mg tbb - nem szlelheto ilyen odaad kszlods. Mi ennek az oka? - Igen egyszeru erre a vlasz - mondta - Pszachhal kapcsolatban a Tra elorja, hogy "Ht napon keresztl egyetek maceszt". Ezzel szemben Szukkottal kapcsolatban az elors gy szl, hogy "Ht napon t a storban ljetek" - evsrol azonban sz sincs...
Elõkelõ vendgek (uspizin) a storban Az albbi trtnetek forrsa az a zsid hagyomny, miszerint a Szukkot nnepnek minden napjn egy elokelo vendg (Uspiz = vendg, arameusul) jn a storba, akinek a tiszteletre ldst kell mondani, illetve egy arameus nyelvu szveget, mellyel meghvjk a vendget. Az elokelo vendgek pedig nem msok, mint a hrom osatya, brahm, Izsk s Jkob, valamint Mzes, ron, Jzsef s Dvid. Nos az, aki a ht os kzl valamelyiknek a nevt viseli, az fogadja a vendget s ad kiddust a tiszteletre.
* * *
A szentletu reb Pinchszt, a kositzi rebbt, rendkvl zavarta, hogy folyton jnnek hozz a haszidok, krdsekkel, gyes-bajos dolgaikkal zaklatjk, s gy nem marad elg ideje sem a tanulsra, sem Isten szolglatra. Elhatrozta, arra kri Istent, hogy az emberek ne szeressk ot annyira, inkbb egy kiss viszolyogjanak tole, s akkor bkn fogjk hagyni. gy is lett, az imja meghallgatsra tallt. Ettol kezdve bezrkzott a ngy fal kz, nem csinlt egyebet, mint tanult s imdkozott, nem vltott egyetlen szt sem senkivel. Kizrlag ima alatt volt emberek kztt, mert naponta azrt egytt imdkozott a kzssggel. Szukkot elott aztn nagy gondban volt, mert senki nem akarta a rebbnek megcsinlni a stort, hiszen a zsidk igencsak utltk ot. Vgl knytelen volt egy nem-zsidt felfogadni, gy is csak nagy nehzsgek rn sikerlt vgre felpteni a Szukkt. Erev Szukkotkor, az ima utn, szoks szerint meghvott nhny zsidt, legyenek vendgei az nnepi vacsornl. A meghvst azonban szintn nem fogadta el senki. Mikor eljtt a "vendglts" ideje, ltja m, hogy brahm, az elso Uspiz, kinn ll, s nem akar bemenni a strba. Krdsre, mirt nem megy be, brahm azt felelte: - Nem szoksom olyan helyeken megjelenni, ahol nincsenek vendgek! Reb Pinchsz ekkor beltta, hogy nagy hibt vtett, hogy eluzte maga mellol az embereket. Ettol kezdve azon imdkozott, hogy trjenek vissza hozz a hvek, s keressk a trsasgt.
* * *
Reb vrahm Mordechj lter, a guri cdik fia, egyszer ksve rkezett desapja nnepi strba. Amikor az apa a kss okrl rdeklodtt, azt mondta, hogy kisfia, Jehuda Lb - aki a ksobbiekben Szft Emet nven vlt ismertt - feltartotta azzal, hogy srva krte, mutassk meg neki a storban az elokelo vendgeket (Uspizin). - Na s, valban, mirt nem mutattad meg neki? - krdezte apja...
* * *
A moglenicai cdik, reb Chjjim Meir Jechil, hzban az volt a szoks, hogy az a hszid, akinek neve azonos volt az aznapi "vendggel", hozta a rebbe strba az aznapi bort. Egyik Szukkotkor egy Jkob Jichk nevu rabbira kerlt a sor, de o - pnztelensgre hivatkozva - nem tett eleget ktelezettsgnek. A rebbe megharagudott r ezrt, s nyilvnosan meg is szgyentette. Msnap aztn mgiscsak hozta Jkob Jichk a bort, de akkor sem meneklt meg a rebbe cspos nyelvtol, aki ismt eroteljesen szidalmazta. Az nnep utn a rabbi hazautazott, majd rviddel ezutn olyan slyosan megbetegedett, hogy kishjn meghalt. A vgn azonban megknyrlt rajta az Isten, s felgygyult. Amikor ismt, Moglenicba jrvn, tallkozott a rebbvel, az a kvetkezo szavakkal fogadta ot: - Most mr elmondhatom neked, mirt okoztam akkora szvfjdalmat neked Szukkotkor. Lttam, hogy az gben nagyon rosszul ll a sznd, s slyos bntets vr rd. Csak nagynehezen sikerlt ezt enyhteni s hogy nem haltl bele a betegsgbe, az annak ksznheto, hogy akkor oly kegyetlenl lehordtalak...
A rebecen leharapta az etrog dudort A storos nnep jellegzetes szimbluma a ngyfajta nvnybol sszelltott csokor, s ezen bell is az a klns citrusfle, az etrog, amit a j Isten szinte csak azrt teremtett, hogy a zsidknak legyen mire ldst mondani ezen az nnepen. A haszid folklrban az etrog fontos szerepet tlt be. Ez egy olyan vallsi rekviztumm vlt, amirt egy cdik mg a tlvilgi dvssgt is kpes felldozni.
* * *
A zlotsovi cdik, reb Michl, apjtl, a szentletu drochovitsi Mggidtl, rklt egy pr tfillint, amitol soha semmi pnzrt nem volt hajland megvlni. Gazdag hvei mr 50 arany duktot is grtek rte - ami nagy pnzt jelentett abban az idoben - de mindhiba, o llhatatos maradt. Eljtt Szukkot nnepe, s Zlotsov s krnykn egyetlen darab etrog sem volt fellelheto. A zsidk valami csodra vrtak, hogy majdcsak elokerl valahonnan. s valban, az nnep eloestjn megjelent egy zsid, kezben egy gynyrusges gymlcs, amit csak 50 arany duktrt volt hajland eladni. A cdik a gyors elhatrozsok embere volt. Gondolkozs nlkl eladta a tfillint ugyanannyirt, amennyit a zsid az etrogrt krt. A felesge gyant fogott, honnan szerezte frje az etrogot. Egyhamar persze kiderlt az igazsg. Az asszony - aki mindeddig hiba krlelte frjt, hogy adja el a tfillint, hogy egy kis pnzhez jussanak nagy szegnysgkben - iszonyatos dhbe gurult. Olyannyira mrges volt, hogy fogta az etrogot, s leharapta a nvny kessgt, a tetejn lvo dudort (az n. "pitem"-et) s (az egszet) a fldhz vgta. Minderre reb Michl egy rva szt sem szlt. A legcseklyebb jelt sem mutatta, hogy haragudna. Mindssze gnek emelte szemt s felshajtott: - Vilg Ura! Ha gy ltod jnak, hogy az etrogom alkalmatlan legyen az ldsra (mivel letrtk dudort), n azt magamra nzve elfogadom... Az nnep utn megjelent neki lmban szentletu apja, aki azt mondta neki, hogy az, hogy nem haragudott meg a felesgre, s nem szidalmazta tettrt, jobb benyomst keltett az gben, mint az, hogy olyan sok pnzt volt knes az etrogrt adni...
A lra mondott lds A nischizi reb Jichk szokta volt meslni, hogy apja, reb Mordechj, mielott rabbi lett, kereskedssel foglalkozott. Minden gylet hasznbl egy pr fillrt azrt tett kln flre, hogy legyen mibol etrogot venni Szukkotkor. Egyik vben ily mdon sszegylt hat rubel (ez akkoriban igen nagy pnz volt) s beutazott a kzeli Brodi vrosba, hogy megvegye az etrogot. tkzben azonban tallkozott egy szegny vzhord zsidval, aki lovasszekren szokta az ivvizet szlltani, ez volt a meglhetse. Ez az ember az t szln lt most, s keservesen sirnkozott, mert reg, kehes lova kimlt s most mi lesz vele s csaldjval. A rabbi, rvid gondolkods utn odaadta hat rubeljt, amibol a vzhord j lovat vehetett magnak. A rabbi pedig gy okoskodott magban: Mi a klnbsg? Az etrog is egy isteni parancs, a cedke (jtkonysg) is az. Majd derusen arra gondolt, hogy amg a vilgon mindentt a zsidk egy etrogra mondanak ldst, addig o egy lra... A fma szerint mg aznap hozott neki valaki egy mehudr (pomps) etrogot, gy nemcsak lra mondhatott ldst...
A "nagyap" s a fldrajz A splai szent "nagyapnak", reb Lejbnek, lland elvi viti voltak reb Nchmnnal, a breszlvi cdikkal. Sznet nlkl brlta annak viselkedst, s brmirol mondott is vlemnyt a cdik, biztos, hogy ellentmondott neki. Visszatro szavajrsa volt vele kapcsolatban, hogy: nem ez a helyes, nem gy kell egy cdiknak viselkedni, nem ily mdon kell egy rebbnek a hvekkel beszlni (amivel alkalmasint a breszlvi cdik extravagns, idonknt hvei szmra is rthetetlen viselkedsre clzott). Egyszer egy kereskedo nagyon dcsrte "nagyap" elott a breszlavit, mondvn, hogy milyen blcs ember, s azt is megemltette, hogy milyen nagyszeruen kiismeri magt a fldrajzban is. Mg azt is hozztette, hogy ennek ksznhetoen nagy szolglatot is tett neki. Mindezt hallvn, "nagyap" gnyosan megjegyezte: - Az n szememben ez annyi, mint a semmi. Fiatalkoromban n is tanultam nyelveket, meg fldrajzot is, de soha semmi hasznt nem vettem a gyakorlatban, mg trkpet sem hasznlok. Hogy mirt? Mert amikor kezemben tartom az etrogot, Szukkot nnepn, ltom benne az egsz fldkereksget s mg azt is, ami a kvetkezo vben trtnni fog rajta. Az etrog nlam a fldgmbt helyettesti; minden gb rajta egy-egy helyet kpvisel. A dudor jelzi az szaki sarkot, a kocsny pedig a dlit. Azrt kell az etrogot a dudorral felfel tartani, mert ez a fldgmb termszetes helyzete, s a trkpeket is gy ksztik. A halacha szerint, ti., az etrog legfontosabb helye fent, a "nyaknl" van; ott van ugyanis Erec jiszrl s Jeruzslem, a szent vros. Mindenki, akinek szeme van, lthatja az etrogon az nnep ht napjn mindazt, amit a kvetkezo v folyamn tudnia kell. Vgl "nagyap" mg hozztette: - Valsznu, hogy a kzeljvoben tallkozol a breszlavival, s elmondod neki, amit tolem hallottl. Tedd hozz azt is, hogy hallottam, hogy az idn a Szentfldre szndkozik utazni, de j, ha tudja, n nem lttam az etrogomon ot Erec Jiszrlba rkezni. Ennek folytn jobban teszi, ha otthon marad s nem fradozik hiba...
A frge samesz esete Egyszer volt... Egsz Berdicsevben mindssze egyetlen etrog volt tallhat - az is persze a cdik, Lvi Jichk hzban. gy aztn nem maradt ms lehetosg, a vros zsidinak apraja-nagyja a cdik hzba volt knytelen zarndokolni, hogy az nnepi csokorra "bencsoljon" (ldst mondjon). Volt a cdiknak egy samesza (hzi szolga), aki gy morfondrozott magban: - Elsonek a cdik mondja el az ldst, majd utna kvetkeznek a chszidok s a "szp zsidk", vagyis az rdemds Talmud-tudsok; oket kvetik azutn a gazdag blbszok, vgl az egyszeru zsidk, s mire n kerlk sorra, kso dlutn lesz. Gondolataiban fellzadt ez ellen. - Azrt, mert egsz letemben a cdikot szolglom, azrt szenvedjek htrnyt? - gondolta. Addig morgott magban, mgnem elhatrozta, hogy korn reggel, amg a cdik a ritulis frdoben elokszl a szent szolglatra, o titokban, mindenkit megelozve, elmondja az ldst. Az elhatrozst tett is kvette, de az izgatottsgtl gy reszketett a keze, hogy elejtette az etrogot, amelynek letrtt a dudora (pitemje), ami ltal az rvnyt vesztette, azaz mr nem lehetett r ldst mondani. A szerencstlen ember majdnem eljult a rmlettol. Nem elg, hogy ki fog derlni, mit akart tenni - ami nmagban vve is botrnyos - de ami mg nagyobb szerencstlensg - az etrog hasznlhatatlann vlt. Ktsgbeessben sem tallt ms megoldst, minthogy mindent oszintn bevalljon a cdiknak. gy ht, amikor a cdik visszatrt a mikvbol s az lds elmondshoz kszlodtt, a samesz srva elmondta a trtnteket. Legnagyobb csodlkozsra a cdik nem boszlt fel, mgcsak meg sem haragudott ktbalkezes sameszra, hanem kezbe vve az etrogot, a szoksos "gi monolg"jt adta elo: - Vilg Ura! Nzd s lsd, mennyire szeretik fiaid, a zsidk, a micvket. Az n nagyszeru sameszom, hogy minl elobb teljesthesse az etrog micvjt, kpes volt mg veszlynek is kitenni magt, csakhogy azok kz szmthasson, akik sietnek a micvket mihamarabb teljesteni...
Mirtuszg - a temetõbõl... Volt idõ, amikor Lengyelorszgban nagy nehzsgekbe tkztt az nnepi csokor rszt kpezo mirtuszgak beszerzse. Amit vgl mgiscsak sikerlt kapni, az szraz volt, mint a kor, egyltaln nem volt "mehudr"nak, pompsnak nevezheto. Reb Smul bb, a zichlini cdik, gy prblt segteni a gondon, hogy a szksgesnl nagyobb mennyisget rendelt meg, htha akad kztk valamennyi szp is. Igyekezete azonban hibavalnak bizonyult, s a cdik szvt keserusg tlttte el. Megtudtk ezt a haszidok is, s a rebbe egyik jmd hve, reb Jichk Zifkovits, elhatrozta, segt a bajon. Eszbe jutott ugyanis, hogy a vrosa melletti faluban, a helyi fldesr kertjben is nonek szp mirtuszgak. El is ment mindjrt hozz, de az sajnlattal kzlte vele, hogy elksett, mert mr mind eladta a korbban rkezo zsidknak. Ltva reb Jichk csaldst, felajnlotta a fldesr, hogy elkldi az egyik szolgjt a szomszdos falu fldesurhoz, mert tudomsa szerint, az o kertjben is no mirtusz s megkri, kldjn egy pr szp gat reb Jichk rszre. A szolga hamarosan vissza is rkezett, hozott magval egy kteg szp, friss s zld mirtuszgat, pontosan olyant, ami beleillett a szukkot-nnepi csokorba. Reb Jichk j pnzt fizetett rte, s megksznve a fldesr segtsgt, elgedetten hazament. Msnap azutn boldogan, hogy megoldotta a rebbe nagy gondjt, elkldte neki egy kldnccel az egsz kteget. Amint a kldnc t akarta nyjtani az gakat, a rebbe egy pillantst vetett rjuk s megszlalt: - Nem fogok ldst mondani ezekre a mirtuszgakra, mert keresztet ltok rajtuk. Egyben megparancsolta, azonnal tntessk el hzbl az utols szlig, a drga pnzen vett pomps mirtuszgakat. Reb Jichkot megdbbentettk a rebbe szavai s nem is rtette az egszet; mghogy keresztek?... Alig vrta, hogy Szukkot flnnepn elutazhasson abba a faluba, ahonnan a mirtuszgak szrmaztak. Felkereste a fldesurat, s arra krte, mutatn meg neki azt a helyet, ahonnan leszedtk a virgot. Az szvlyesen fogadta s kszsggel eleget tett krsnek is. Kimentek a kertbe, megmutatta a helyet, s ekkor a haszid lba fldbegykeredzett. A kert egy rsze, ugyanis, a fldesr csaldjnak temetojl is szolglt, s ott a srok kztt, a szomorfuzek mellett nottek az rkzld mirtuszok is. A srokat termszetesen keresztek jelltk, s ht ezek voltak azok, amiket a cdik lelki szemeivel "ltott". gy vlt rthetov, mirt nem akart a rebbe a mirtuszokra ldst mondani.
Az elhappolt etrog Egy haszid zsid meg akarta lepni rebbjt, a tsechinovi reb brahmot, ezrt elutazott Varsba, hogy ott vegye meg az etrogot. Ebben az vben is ritkasgszmba ment a szp s egszsges etrog. Vgl rtallt egy szp pldnyra, de az elad kzlte, ezt a lublini rebbe, reb Ljbele jger szmra tette flre. A haszid azonban olyan magas rat knlt rte, hogy a kereskedo hossz alkudozs utn vgl mgis neki adta oda. A cdik persze nagyon megrlt neki, mivel minden tekintetben tkletes gymlcs volt. Az nnep elso napjn, amikor a rebbe az ldst kszlt r elmondani, ahelyett, hogy belekezdett volna az imba, sokig szemllte, nzte, forgatta, mg meg is tapogatta az etrogot. Ezutn odakrette maghoz a haszidot, aki hozta neki, s arra krte, mondja el, miknt jutott hozz. A haszid szp sorjban elmondott mindent, nem titkolvn el azt sem, hogy eredetileg reb Lejbelnek szntk... - Ha ez gy van - szlalt meg a rebbe - akkor ez az etrog nem az enym. S nem is mondta el r az ldst.
Figyerek egy etrogrt A moglenicai cdiknak, reb Hjim Meir Jechilnek nagy bnata volt, mivel sehonnan sem tudott etrogot szerezni. Nem sokkal az nnep elott hvei tudomsra jutott, hogy valahol Poroszorszgban l egy gazdag zsid, s neki nagyon szp etrogja van. Nosza, gyorsan odautaztak, elmondtk jvetelk cljt, hogy a rebbjk rszre szeretnk - brmi ron - megvenni, de a zsidnak esze gban sem volt odaadni a nehezen megszerzett etrogjt. Vgl mgis gondolt egyet, s azt mondta: - Ha a rebbtek meggri nekem, hogy ebben az vben fiam szletik, mivel mostanig gyermektelen maradtam, neki adom az etrogot minden fizetsg nlkl. A haszidok mindent meggrtek, bzva abban, hogy rebbjk "biztosan" teljesteni fogja a gyerektelen zsid felttelt. Mg hozztette, ha a rebbe nem gri meg, hogy ebben az vben megszletik a gyerek, hiba mondja el az ldst, mgsem teljesti a micvt, mert az etrog csak felttelesen az v... A rebbe rme igencsak albbhagyott, amikor a haszidok elmondtk az adomnyoz kiktseit. Egsz nap le-fl jrklt szobjban, nem tudvn mitvo legyen. Estefel azonban, amikor ltta, hogy csak ezzel az etroggal tudja teljesteni a micvt, felshajtott s azt mondta: Lesz, ami lesz, meg kell grnem neki. Ezekutn elmondta az ldst. A poroszorszgi zsidnak pedig mg abban az vben fia szletett.
Mit mond a Halacha? 1. Ez a harmadik zarndok-nnep. A Betakarts nnepnek is nevezik, ezrt a hagyomny szerint ez "rmnk vada". 2. A Storos nnep Izraelben nyolc napig, ms orszgokban kilenc napig tart. Itt is - akrcsak Pszahkor - Izraelben az elso s utols nap, a diaszprban pedig a kt elso s a kt utols nap a tnyleges nnep, a kzbenso napok, azaz t nap, n. fl-nnepek (Hol Hmod). Ebbol az tdik Hosn Rb nven ismeretes. Az utols nap - mind Izraelben, mind a diaszprban - a Szimht Tra (a Tan rmnnepe). Ekkor fejezik be a teljes Tra hetenknti felolvasst - ami egy vig tart - s kezdik el az ezt kveto hten elolrol. 3. A Szukkotot kt dolog jellemzi: az egyik az, hogy az nnep elso ht napjn kizrlag - az erre a clra kszlt - storban tkeznk (sokan mg ott is alszanak), a msik pedig az n. nnepi csokor (lsd Jegyzetek), melyre minden nap elmondjuk az ldst. 4. Az nnep minden egyes napjn elmondjuk a Hlll (hlaad) zsoltrt. 5. Ugyancsak minden nap elmondunk egy rszt a Hsn (Hozsanna) imaciklusbl, s Hosn Rbb napjn htszer krljrjuk a - zsinagga kzepn lvo - bimt (Tra-olvas asztal). 6. Az utols napon, a Mzkir ima elmondsa utn, esort knyrgo imt mondunk, hogy ezltal a fld bo termst adjon. 7. Flnnepekkor estnknt sszejveteleket szoktak tartani (Bt Hsov), ahol tertett asztal mellett vidman nnepelnek.
|