Ros hasana
2009.10.25. 15:29
רֹאשׁ הַשָּׁנָה
בעשרים וחמש שנה לגלותנו בראש השנה בעשור לחדש בארבע עשרה שנה אחר אשר הכתה העיר בעצם היום הזה היתה עלי יד־יהוה ויבא אתי שמה
„Huszontdik esztendejben fogsgunknak, az esztendnek kezdetn, a hnap tizedikn, a tizennegyedik esztendben az utn, hogy a vros megveretett, pen ezen a napon ln az r keze n rajtam, s elvitt engemet oda.” (Ezkiel 40:1)
Erev Ros Hasana Szeptember 18.
Rosh HaShana 5770 Szeptember 19. - 20.
A zsid jvek
A zsid naptr szerint ngy jv van:
- niszn hnap elseje (a kirlyok s nnepek jve – a Tra ezzel kezdi szmolni a hnapokat, az alul tallhat nneplista szintn)
- elul elseje (a tizedek jve)
- tisri elseje (a zsinaggai jv, a teremts nnepe, a naptri v kezdete, jelen cikknk)
- svt hnap tizentdike (a fk jve).
Rs hsn
Az v feje – ez a kifejezs csak egyszer szerepel a Bibliban, akkor sem kifejezetten az nnepre, vagy a napra utal, inkbb tisri hnapra.
Jm hatter: A krtls napja
A riad napja, a krtharsogs napja – a Tra gy nevezi az nnepet, mert az esemny nagyon jellemz tartozka a sfr, egy si zsid hangszer. Ez a hangszer egy egyszer kosszarv, melyet fjva szlaltatnak meg. A Talmud szerint ez a kosszarv emlkezteti a zsidkat arra a kosra, amelyet brahm felldozott fia helyett:
„s felemel brahm az szemeit, s lt hogy m hta megett egy kos akadt meg szarvnl fogva a szvevnyben. Oda mne teht brahm, s elhoz a kost, s azt ldoz meg g ldozatul az fia helyett.” (1 Mzes 22:13)
A reggeli szertarts kzponti eleme a sfrfjs. Ennek sorn szz sfrhangot szoks meghallgatnia a hvknek, de harminc a hlh szerint ktelez. A sfr eredetnek magyarzataknt els napon Izsk szletst, msodikon megktzst tanulmnyozzk.
Sfr
A sfrt hromflekppen szlaltatjk meg, ezek a tki, a svrim s a tru. Tisri elsejn a dleltti istentisztelet (muszf) hrmas tagolsa is a sfr hangjaira utal. Tisri elsejn legfontosabbknt a teru (riad) fjst rdemes megemlteni, amely arra emlkezteti a zsidsgot, hogy az .val mellette ll, s megsegti a bajban. Errl hangrl neveztk el az nnepet a riad napjnak, vagy mginkbb a biztat sfrhang napjnak.
Ha a ros hsn szombatra esik, nem fjnak sfrt.
Jm haddn: Az tlet napja
Az tlet napja – a llek (tz napig tart) Isten eltti szmadsa kezddik ezen a napon a zsid hagyomnyban. Isten ezeken a napokon hatrozza meg az elkvetkez vre az izraelitk sorst, kit letre, kit hallra, kit rmre, kit bnatra stb. jell. Az letre megtrs, imdsg s jcselekedet vezet. A hagyomny szerint az rkkval megtl minden egyes teremtett lny sorst a fldn.
A hagyomny szerint ezen a napon az rkkval eltt hrom knyv ll nyitva, a jk, a gonoszok s a kzepesek knyve, melybl az egyikbe beratik az ember. Annak fggvnyben, hogy mit tett az illet az elmlt vben, aszerint kap jutalmat vagy bntetst, azaz rjk be letre vagy hallra. Ezrt szoktak ekkor egymsnak a hvek gy ksznni: „Lesn tov tiktvu – J vre legyetek berva!”
Ennek az elnevezsnek enyhbbik formja a jom hzikron, vagyis „az emlkezs napja”. Ugyanis megemlkezik az r termtmnyeirl, de ezt az elnevezst hasznlja a modern zsidsg az emlkezs napjra is, amelyen a hborkban, terror tmadsokban elesett katonkra, hskre emlkeznek.
Erre a napra kszt fel a szlcht.
Jm di-archt
Hossznap – A Talmud ezen a(z armi) nven emlti a zsid jvet, rvid formban Jm – A nap (hberl: יום ארוך (jm arch)). Tulajdonkppen azrt nevezik hossznapnak, mert tisri elseje s msodika a valls szerint egy napnak tekintend. Ez az nnep Izraelben is kt napos, ellenttben sok ms nneppel, amelyek csak a diaszprban kt naposak.
Jm hrat-lm: A vilg szletsnek napja
A vilg szletsnapja – A zsidsg szerint ez a nap a vilg teremtsnek vfordulja (A zsid idszmts kezdete a vilg teremtsnek idpontja: i. e. 3761. oktber 7. (tisri 1.), vasrnap, 11 ra 10 perc 20 msodperc – hber hittudsok szerint), ugyanis a hagyomny szerint ezen a napon alkotta meg az rkkval az els embert, gy az ember teremtett voltra s Istentl val fggsgre is emlkeznek ekkor. Valsznleg az si zsid naptrnak is tisri volt az els hnapja (az korban ez niszn volt, de a kirlysg megszntvel ismt a tisri lett).
Az v tisrivel kezddik, de a hber hnapokat s az nnepeket niszn hnaptl kell felsorolni, mert a Biblia niszn hnapot rendeli a hnapok elsejnek.
Egyes bibliakutatk szerint a rgi Izraelben egy vben kt vet tartottak, niszn s tisri kezdettel, ez magyarzatot adhat nhny (ltszlagos) ellentmondsra.
Jm hakkeszen: Az eltakars napja
Tisri elseje mindig jholdra (rs hdes) esik. Az jhold mindig nnepi jelleget ad a napoknak, m ez az jhold klnleges. Tisri hnap a naptri v els hnapja, de a hnapok kzl a hetedik, mivel a hnapokat niszntl szmoljk, a hnapok s nnepek jvtl. A hetes szm s a naptrbeli elssg kabbalisztikus tbbletjelentst ad a napnak, fleg a szmokat ilyen szinten misztifikl zsidsg krben.
Szoksok
A ros hsnt megelz teljes hnap mr a tesuva, azaz a megtrs jegyben telik el. E felkszt hnap minden egyes reggeln a zsinaggkban megfjjk a sfrt, hogy felbresszk a hvek szvben a megtrs vgyt s felhvjk a figyelmet a kzelg „Flelmetes Napokra”.
A nap elestjn kitlit, azaz fehr szn gyolcsruht ltenek, melyet sokan tvesen gyszruhnak hisznek, azonban nem az, a zsid kultrban a fehr az nneplruha szne, br szoks a halottakat nneplruhban bcsztatni. Az is igaz, hogy a tizenharmadik szzadtl a kitli fleg a gyszszertartsok ltzke, gy rvezeti az embert a bnbnatra. Ilyenkor a zsinaggkban is a fehr szn az uralkod, fehr tbbek kztt a frigyszekrnyt (ron hkodes) takar fggny (prochet), a Traolvas asztal (sulhn) tertje is.
Babonsabb gondolkods csaldokban ros hsn idejn az egsz napot olyan dolgokkal tltik, amelyeket egsz vben szeretnnek vgezni. Egyes helyeken ilyenkor nem alszanak, nehogy vgigaludjk az vet. Erre tant a Talmud is a szimn tov (j men) magyarzatnl. Alvs, pihens helyett a Trt tanulmnyozzk s a zsoltrokat olvassk (ltalban ktszer olvassk el a szztven zsoltrt, mert az pont hromszzat ad, ami egyenl a megbocsts hber szavnak szmrtkvel).
Ilyenkor a mskor hosszks, ss nnepi kalcs (barchesz) is kerek s des. A szoksos sba mrtst felvltja a mzbe mrts. Szoks a kalcsot a zsinaggban kzsen fogyasztani s jkvnsgokat mondani (sn tov umtuk – j s des v kszntsn mindannyiunkra, vagy lesn tov tiktvu vethtmu! – j vre legyetek berva s lepecstelve!). Innen ered az nnep kesze (gylekezs) elnevezse.
Szoks az esti des s zsros (kvr) telekbl ll vacsornl halat is tlalni a fejvel egyben, utalva a Tra igretre:
„s fejj tesz tged az r s nem farkk, s mindinkbb feljebbval leszesz s nem albbval, ha hallgatsz az rnak, a te Istenednek parancsolataira, a melyeket n parancsolok ma nked, hogy tartsd meg s teljestsd azokat;”
Mzes V. knyve 28. fejezet 13.
Egyes helyeken az esti vacsornl a figyerekek bnvallst tesznek apjuknak az elmlt vre vonatkozan (ezt tbbnyire az apai tnyr mell helyezett levlben teszik meg). Ilyenkor az apa termszetesen megbocst s az vet tiszta lappal indtjk.
Taslch
Kzp-Eurpa szerte a zsidsg egy rdekes szokst gyakorol ros hsn els napjnak dlutnjn – ha az a nyugalomnapra esik akkor msnap – a taslch szertartst.
A kenyrmorzst sszegyjtik s dlutn egy folyba szorjk, gy szimblikusan a vzbe vetik bneiket, ezltal tisztn kezdhetik meg az j esztendt. Az ezt kvet napokat hvjk egszen Jom kipurig a „bnbn napoknak” is.
|